Tenisový loket je onemocnění šlach a svalových úponů, kterými se svaly upínají ke kostem. Postižená je především o oblast lokte, kde následkem stereotypních a opakujících se pohybů dochází k přetěžování. Ve šlachách vznikají mikrotraumata, která způsobují bolest a postupně se může rozvíjet zánět. Tento typ zánětu postihuje přibližně 3 % populace, především ženy a muže ve středním věku.
Nejčastěji tenisový loket postihne ty, kdo v zaměstnání nebo ve volném čase přetěžují svaly na předloktí. Tenisový loket nepostihuje přednostně tenisty díky vhodně zvolenému tréningu a správné technice.
Příklady aktivit a profesí, které mohou vést ke vzniku tenisového lokte
Hlavním příznakem je silná bodavá bolest na vnější straně lokte, která může vystřelovat až do oblasti ramene, předloktí, paže či prstů. Nepříjemná bolest se dostavuje při úchopu nebo nošení břemen a v pozdější fázi i při zvednutí lehčích předmětů. Místo bolesti bývá oteklé a kůže je na dotyk teplejší než ostatní klouby. Pokud se potíže neléčí a trvají déle než 6 týdnů, postižení přechází do chronického stavu, kdy se bolest projevuje při jakémkoliv pohybu ruky, v klidu a připojují se obtíže se slabým úchopem.
První diagnostiku si každý může udělat doma sám pomocí jednoduchého testu, tzv. stress test třetího prstu. Vyviňte tlak na 3. prst postižené končetiny do natažení proti odporu, což při postižení tenisovým loktem vyvolá bolestivost v oblasti lokte.
Při neléčení akutních potíží hrozí ochabnutí svalů zápěstí a prstů ruky, které zajišťují pohyb, a proto je důležité vyhledat pomoc lékaře.
Prvním krokem v diagnostice tenisového lokte je fyzikální vyšetření. Při něm lékař posoudí hybnost, citlivost a případný otok lokte. Dále zkontroluje pohyby zápěstí a prstů. Vyšetření je možné doplnit o další postupy:
Při léčbě je důležité dodržovat režimová opatření – vyhýbat se činnostem a pohybům, které vyvolávají nebo zhoršují bolest. V akutní fázi je možné postižené místo chladit, v omezené míře se využívá také ortéza na tenisový loket.
Součástí konzervativní terapie je užívání nesteroidních antiflogistik, protizánětlivých léků, které tlumí bolest, otok a zánět.
Léčba může zahrnovat kortikosteroidy v injekční formě, které se podávají přímo do oblasti lokte, ale toto má pouze krátkodobý efekt.
Léčba tenisového lokte obvykle trvá šest měsíců až dva roky. Většina pacientů se plně zotaví během 12 měsíců.
Gedeon Richter Marketing ČR, s.r.o., Na Strži 63, 140 00 Praha 4
Zásady používání cookies | Nastavení použití Cookies
© Gedeon Richter