Bursa je malý váček, tíhový váček, který se nachází mezi svaly nebo v oblasti kloubů. Je naplněný tekutinou. Pomáhá lubrikovat a odlehčit třecí místa mezi kostmi, šlachami a úpony svalů v blízkosti kloubů. V lidském těle je více než 150 burs a jejich hlavním úkolem je zajišťovat volnější a lehčí pohyblivost.
Bursitida je zánět tíhového váčku. Následkem zánětu ve váčku vznikne větší množství tekutiny. Pokud je ve váčku víc tekutiny, než je obvyklé, stane se pohyb bolestivý. Nejčastěji bursitida postihuje oblasti ramen, loktů, kolen nebo kyčlí. Může však postihnou i jiné klouby v těle. Rozvoj obtíží bývá obvykle pomalý.
Nejčastější příčinou bursitidy je nadměrná zátěž a námaha kloubu. Bursitida také může vzniknout následkem úrazu, traumatu nebo následkem dlouhého, častého klečení a při opakovaných úderech do oblasti kloubu. Příčinou může být také infekce, onemocnění dnou nebo artritidou.
Významným rizikovým faktorem je určitý typ profesí, které vyžadují časté a opakující se pohyby zatěžující pohybový aparát, například dlouhotrvající stání. Stejně tak při určitých sportech nebo jiných volnočasových aktivitách může být riziko vzniku bursitidy zvýšeno. Často se tak stane při bruslení nebo při jízdě na kole. Dalším z rizikových faktorů může být postupující věk a některá onemocnění.
U povrchových bursitid, například v oblasti lokte nebo kolene, je stanovení diagnózy poměrně jednoduché. Je patrný otok, zčervenání a pohmatová bolestivost postižené oblasti. U hlubších burzitid, například v oblasti kyčle, lékař pro potvrzení diagnózy ve většině případů využije zobrazovací techniky, nejčastěji rentgen, ultrazvuk, CT nebo magnetickou rezonanci. V některých případech je potřeba odebrat vzorek tekutiny z bursy k analýze a k vyloučení infekce.
Důležitý pro úspěšnou léčbu bursitidy je odpočinek, případně znehybnění postiženého kloubu. Pomáhá přikládání ledu a jemná masáž. Pro potlačení zánětu, otoku a bolestivosti jsou účinná léčiva ze skupiny nesteroidních antiflogistik (NSAID).
Úlevu přináší i injekční aplikace kortikosteroidů přímo do zanícené bursy.
V případě, že je bursitida vyvolaná infekcí, je součástí léčby užívání antibiotik.
Při selhání konzervativní léčby, při opakujícím se zánětu bursy nebo bursitidy způsobené rezistentními mikroorganismy, může lékař zvolit postup chirurgického odstranění bursy.
Ve většině případů však při domácím ošetřování odezní bursitida během jednoho až dvou týdnů.
Gedeon Richter Marketing ČR, s.r.o., Na Strži 63, 140 00 Praha 4
Zásady používání cookies | Nastavení použití Cookies
© Gedeon Richter